  • ERA-2AEB1650X
ERA-2AEB1650X
advertisement
Manufacturer No:
ERA-2AEB1650X
HK JDW NO:
590-ERA-2AEB1650X
Datasheet:
ERA-2AEB1650X
Description:
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 165Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 20466
Step5Bar-code shipping tag
ERA-2AEB1650X
    WRAPAROUND
  • Weight
    793.786648μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    165Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm