  • ERA-1AEB2941C
ERA-1AEB2941C
advertisement
Manufacturer No:
ERA-1AEB2941C
HK JDW NO:
590-ERA-1AEB2941C
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ERA-1AEB2941C
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-1A Series, Thin Film, 2.94kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERA-1AEB2941C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERA-1A
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    2.94kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-8
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TAPE, PRESSED
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Height
    228.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm