  • ER741K8JT
ER741K8JT
advertisement
Manufacturer No:
ER741K8JT
HK JDW NO:
792-ER741K8JT
Package:
Axial
Datasheet:
ER741K8JT
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 1687
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ER741K8JT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ER, CGS
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.236Diax0.531L 6.00mmx13.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    0/ +60ppm/°C
  • Resistance
    1.8kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    38mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    6mm