  • ER1641-562KS
ER1641-562KS
advertisement
Manufacturer No:
ER1641-562KS
HK JDW NO:
79-ER1641-562KS
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 291
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ER1641-562KS
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Axial
  • Surface Mount
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    Military, MIL-PRF-39010/02, ER1641
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    335mA
  • Lead Length
    36.53mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    5.6μH
  • DC Resistance (DCR)
    720mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    65MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    44 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    44
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.335A