  • EPM9400RC240-15
EPM9400RC240-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM9400RC240-15
HK JDW NO:
2936-EPM9400RC240-15
Package:
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC 240 Pin 117.6MHz 5V
Purchasing and Inquiry
EPM9400RC240-15 Overview
This network has 400macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is programmed with 159 I/Os.Terminations of devices are set to [0].This electrical component has a terminal position of 0.An electrical supply voltage of 5V is used to power it.This part is included in Programmable Logic Devices.It is programmed with 240 pins.If you use this device, you will also find [0].The 8000gates serve as building blocks for digital circuits.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].In order to store data, EEPROMis used.The electronic component is mounted by Surface Mount.240pins are included in its design.It operates at a maximum supply voltage of 5.25V volts.Initially, it requires a voltage of 4.75Vas the minimum supply voltage.It is possible to achieve a frequency of 117.6MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.It is composed of 25 logic blocks (LABs).A programmable logic type is classified as EE PLD.
EPM9400RC240-15 Features
159 I/Os
240 pin count
240 pins
25 logic blocks (LABs)
EPM9400RC240-15 Applications
There are a lot of Altera EPM9400RC240-15 CPLDs applications.
  • Cross-Matrix Switch
  • Boolean function generators
  • Handheld digital devices
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • PLC analog input modules
  • Custom shift registers
  • Pattern recognition
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Digital systems
Step5Bar-code shipping tag
EPM9400RC240-15
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Number of Pins
    240
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    240
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    580 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    117.6MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    159
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Number of Gates
    8000
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    25
  • Number of Macro Cells
    400
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    32mm
  • Width
    32mm