  • EMVE6R3ADA471MHA0G
EMVE6R3ADA471MHA0G
advertisement
Manufacturer No:
EMVE6R3ADA471MHA0G
HK JDW NO:
856-EMVE6R3ADA471MHA0G
Description:
Alchip™- MVE 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 320mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EMVE6R3ADA471MHA0G
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    320mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    320mA @ 120Hz
  • Ripple Current (AC)
    320mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm