  • EMVA101GDA221MMH0S
EMVA101GDA221MMH0S
advertisement
Manufacturer No:
EMVA101GDA221MMH0S
HK JDW NO:
856-EMVA101GDA221MMH0S
Description:
Alchip™- MVA 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 800mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EMVA101GDA221MMH0S
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    Alchip™- MVA
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    800mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm