  • EMK212BJ105MDHT
EMK212BJ105MDHT
advertisement
Manufacturer No:
EMK212BJ105MDHT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-EMK212BJ105MDHT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
EMK212BJ105MDHT
Description:
M 1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 6400
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EMK212BJ105MDHT
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm