  • ELXZ500ELL821MK35S
ELXZ500ELL821MK35S
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ500ELL821MK35S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXZ500ELL821MK35S
Package:
Radial, Can
Description:
LXZ 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.29A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 550
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ500ELL821MK35S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    35
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXZ
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    66mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2.29A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    33mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.374A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.29A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm