  • ELXV630ELL680MH15D
ELXV630ELL680MH15D
advertisement
Manufacturer No:
ELXV630ELL680MH15D
HK JDW NO:
856-ELXV630ELL680MH15D
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 360mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXV630ELL680MH15D
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXV
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    360mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    340mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    72mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    360mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm