  • ELXV350ELL152MK40S
ELXV350ELL152MK40S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV350ELL152MK40S
HK JDW NO:
856-ELXV350ELL152MK40S
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.46A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXV350ELL152MK40S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXV
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.46A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    24mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.23A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.46A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm