  • ELXV160ETD471MJ16S
ELXV160ETD471MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV160ETD471MJ16S
HK JDW NO:
856-ELXV160ETD471MJ16S
Description:
LXV 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 825mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXV160ETD471MJ16S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    825mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    84mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    536.25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    825mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm