  • ELXV160ELL122MK20S
ELXV160ELL122MK20S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV160ELL122MK20S
HK JDW NO:
856-ELXV160ELL122MK20S
Description:
LXV 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.36A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXV160ELL122MK20S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.36A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    46mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    884mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.36A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm