  • ELXV101ETD101MK20S
ELXV101ETD101MK20S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV101ETD101MK20S
HK JDW NO:
856-ELXV101ETD101MK20S
Description:
LXV 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 890mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXV101ETD101MK20S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    890mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    150mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    311.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    890mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm