  • ELXT13500
ELXT13500
advertisement
Manufacturer No:
ELXT13500
Manufacturer:
Amphenol PCD
HK JDW NO:
47-ELXT13500
Package:
Datasheet:
ELXT13500
Description:
Tray 0.138 3.50mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets ELXT Polyamide (PA46), Nylon 4/6 Tin Copper Alloy
Step5Bar-code shipping tag
ELXT13500
    Select All
  • Number of Positions Per Level
    13
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6
  • Operating Temperature
    125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    ELXT
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    13
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Pitch
    0.138 3.50mm
  • Orientation
    Straight
  • Insulation Height
    0.738 18.75mm
  • Termination Style
    Screw - Rising Cage Clamp
  • Number of Contacts
  • Housing Color
    Black
  • Voltage
    300V
  • Number of Circuits
  • Number of Levels
    1
  • Current
    12A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    16-28 AWG
  • Current - UL
    12A
  • Torque - Screw
    0.25 Nm (2.2 Lb-In)
  • Positions Per Level
  • Plug Wire Entry
    90°
  • Wire Strip Length
    6.35mm