  • ELXS451VSN391MA35W
ELXS451VSN391MA35W
advertisement
Manufacturer No:
ELXS451VSN391MA35W
HK JDW NO:
856-ELXS451VSN391MA35W
Description:
LXS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.71A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXS451VSN391MA35W
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.71A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.71A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4453A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm