  • ELXS421VSN471MA40S
ELXS421VSN471MA40S
advertisement
Manufacturer No:
ELXS421VSN471MA40S
HK JDW NO:
856-ELXS421VSN471MA40S
Description:
LXS 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.95A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXS421VSN471MA40S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.95A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.95A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7885A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.673 42.50mm