  • ELXG401VSN121MP40S
ELXG401VSN121MP40S
advertisement
Manufacturer No:
ELXG401VSN121MP40S
HK JDW NO:
856-ELXG401VSN121MP40S
Description:
LXG 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXG401VSN121MP40S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    LXG
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    120μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm