  • ELSH-F91N1-0CPGS-C4000
ELSH-F91N1-0CPGS-C4000
advertisement
Manufacturer No:
ELSH-F91N1-0CPGS-C4000
HK JDW NO:
282-ELSH-F91N1-0CPGS-C4000
Package:
1812 (4532 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELSH-F91N1-0CPGS-C4000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Shape
    ROUND
  • Thermal Resistance of Package
    10°C/W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SHUEN
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.120W 4.50mmx3.05mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    White, Neutral
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.6mm
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN ZENER DIODE
  • Max Current Rating
    400mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.4V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    350mA
  • Lens Style
    Circular
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    76 lm/W
  • CCT (K)
    4000K (3710K ~ 4260K)
  • CRI (Color Rendering Index)
    75
  • Illumination Color
    White
  • Luminous Flux
    90 lm
  • Flux @ 25°C, Current - Test
    90lm 90lm~100lm
  • Flux @ 85°C, Current - Test
    78lm
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.085 2.15mm