  • ELJ-NK3N3ZF
ELJ-NK3N3ZF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-NK3N3ZF
HK JDW NO:
590-ELJ-NK3N3ZF
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ELJ-NK3N3ZF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-NK3N3ZF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    NK
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.2nH
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    850mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    3.3nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    12GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Rated Current-Max
    0.85A
  • Special Feature
    TOLERENCE IS MEASURED AT +/-0.2NH
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm