  • ELJ-ND47NJF
ELJ-ND47NJF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-ND47NJF
HK JDW NO:
590-ELJ-ND47NJF
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ELJ-ND47NJF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-ND47NJF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.499807mg
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ND
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.55mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    385mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.2mm
  • Inductance
    47nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    460mOhm Max
  • Current
    455mA
  • Max DC Current
    385mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.65GHz
  • Q @ Freq
    15 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Q Factor
    15
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    385mA
  • RMS Current (Irms)
    385mA
  • Height
    1.25mm
  • Height Seated (Max)
    0.057 1.45mm