  • ELJ-FD1R2KF
ELJ-FD1R2KF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FD1R2KF
HK JDW NO:
590-ELJ-FD1R2KF
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ELJ-FD1R2KF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FD1R2KF
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    FD
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    155mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.6Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    200MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    15 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Rated Current-Max
    0.155A
  • Height
    1.2446mm
  • Height Seated (Max)
    0.057 1.45mm