  • ELJ-FA220KF
ELJ-FA220KF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FA220KF
HK JDW NO:
590-ELJ-FA220KF
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
ELJ-FA220KF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FA220KF
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    105mA
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Inductance
    22μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.7Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    25MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductance Frequency - Test
    2.52MHz
  • Rated Current-Max
    0.105A
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Series
    FA
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%