  • ELG-100-C1050A
ELG-100-C1050A
advertisement
Manufacturer No:
ELG-100-C1050A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-ELG-100-C1050A
Package:
Datasheet:
ELG-100-C1050A
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELG-100-C1050A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C With Derating
  • Series
    ELG-100-C (100W)
  • Size / Dimension
    6.89Lx2.48W x 1.40 H 175.0mmx63.0mmx35.5mm
  • Feature
    OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    100W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    100VAC
  • Output Current
    1.05A
  • Output Power
    100W
  • Voltage - Output
    48V~95V