  • ELC-15E561L
ELC-15E561L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-15E561L
HK JDW NO:
590-ELC-15E561L
Datasheet:
ELC-15E561L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-15E561L
    15E-L
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Current Rating
    1.2A
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    4.5mm
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    280mOhm
  • Current
    4.5A
  • Max DC Current
    1.2A
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    1.2A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Diameter
    16mm
  • Height
    23mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm