  • ELC-09D561DF
ELC-09D561DF
advertisement
Manufacturer No:
ELC-09D561DF
HK JDW NO:
590-ELC-09D561DF
Datasheet:
ELC-09D561DF
Step5Bar-code shipping tag
ELC-09D561DF
    Cylindrical
  • Current Rating
    360mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    4mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.1Ohm
  • Current
    190mA
  • Max DC Current
    360mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • DC Current
    360mA
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    8.89mm
  • Height Seated (Max)
    0.350 8.90mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    09D
  • Size / Dimension
    0.374Dia 9.50mm
  • Tolerance
    ±10%