  • EL8201ISZ
EL8201ISZ
advertisement
Manufacturer No:
EL8201ISZ
HK JDW NO:
391-EL8201ISZ
Package:
SOIC
Datasheet:
EL8201ISZ
Description:
1 Channels 65mA per Channel 1.6μA 90 dB Instrumentational OP Amps 5V 8 Pins SOIC
Purchasing and Inquiry
EL8201ISZ Overview
There is a SOIC case package that contains the instrumentation amplifiers. It is estimated that there will be at least 8 terminations this year. In total, there are 8 pins on this op amp ic. Linear amplifier includes 8 pins. Op amp ic rates 800μV for input offset voltage. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 2mA and 10 . There should be no change in the voltage gain. There are 2 circuits on op amps. The op amp ic has 1 channels on it. In order for op amp to function properly, the temperature should not be lower than -40°C degrees Celsius. You should only use op amp buffer at temperatures that are no higher than 85°C. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 5V voltage. In terms of the supply voltage, this electrical part is capable of operating at low voltage levels of under 5.5V. It is recommended that you keep the instrumentation amplifier's supply voltage higher than 3V when using it. VIDEO AMPLIFIER can be used to sort the linear amplifier based on its consumer IC type.
EL8201ISZ Features
8 Pins
90dB voltage gain
EL8201ISZ Applications
  • Laptop
  • Mobile phone
  • Navigation
  • Inverse/same-phase proportional circuit
  • Thermocouples
  • Precision measurement
  • Voltage regulation circuit
  • RF cable systems
  • Comparator
  • Test and measurement instruments
Step5Bar-code shipping tag
EL8201ISZ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to EL8201ISZ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Nominal Supply Current
    2.4mA
  • Slew Rate
    200 V/μs
  • Common Mode Rejection Ratio
    90 dB
  • Current - Input Bias
    1.6μA
  • Output Current per Channel
    65mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    800μV
  • Bandwidth
    200000 kHz
  • Gain Bandwidth Product
    100MHz
  • Voltage Gain
    90dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    100dB
  • Gain
    1 dB
  • -3db Bandwidth
    200MHz
  • Consumer IC Type
    VIDEO AMPLIFIER
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm