  • EKZE800ELL471MK35S
EKZE800ELL471MK35S
advertisement
Manufacturer No:
EKZE800ELL471MK35S
HK JDW NO:
856-EKZE800ELL471MK35S
Description:
KZE 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.65A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKZE800ELL471MK35S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KZE
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.65A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    36mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    825mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm