  • EKYA250ELL681MJ16S
EKYA250ELL681MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
EKYA250ELL681MJ16S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKYA250ELL681MJ16S
Package:
Radial, Can
Description:
KYA 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 106
Step5Bar-code shipping tag
EKYA250ELL681MJ16S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KYA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    780mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm