  • EKYA250ELL122MJ25S
EKYA250ELL122MJ25S
advertisement
Manufacturer No:
EKYA250ELL122MJ25S
HK JDW NO:
856-EKYA250ELL122MJ25S
Description:
KYA 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.65A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKYA250ELL122MJ25S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    KYA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.65A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    42mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    990mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm