  • EKY-100ELL472MK35S
EKY-100ELL472MK35S
advertisement
Manufacturer No:
EKY-100ELL472MK35S
HK JDW NO:
856-EKY-100ELL472MK35S
Description:
KY 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.88A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKY-100ELL472MK35S
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.448A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.88A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial, Can
  • Number of Pins
    35
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    470μA
  • Ripple Current
    2.88A