  • EKXG401ELL121MMP1S
EKXG401ELL121MMP1S
advertisement
Manufacturer No:
EKXG401ELL121MMP1S
HK JDW NO:
856-EKXG401ELL121MMP1S
Description:
KXG 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 865mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2228
Step5Bar-code shipping tag
EKXG401ELL121MMP1S
    Radial, Can
  • Number of Pins
    1
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    KXG
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    865mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    865mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.94625A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm