  • EKXG201ELL330MJ20S
EKXG201ELL330MJ20S
advertisement
Manufacturer No:
EKXG201ELL330MJ20S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKXG201ELL330MJ20S
Package:
Radial, Can
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKXG201ELL330MJ20S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    KXG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    260mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    260mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    650mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm