  • EKMS251VSN391MQ25S
EKMS251VSN391MQ25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMS251VSN391MQ25S
HK JDW NO:
856-EKMS251VSN391MQ25S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMS251VSN391MQ25S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KMS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.4A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.083 27.50mm