  • EKMQ251ELL101ML25S
EKMQ251ELL101ML25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ251ELL101ML25S
HK JDW NO:
856-EKMQ251ELL101ML25S
Package:
Radial, Can
Description:
KMQ 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 310mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ251ELL101ML25S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    KMQ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    310mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    310mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    465mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm