  • EKMM3B1VNN391MR35T
EKMM3B1VNN391MR35T
advertisement
Manufacturer No:
EKMM3B1VNN391MR35T
HK JDW NO:
856-EKMM3B1VNN391MR35T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMM 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.47A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMM3B1VNN391MR35T
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KMM
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    315V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    638mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.47A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.47A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1021A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm