  • EKMH401VSN221MQ45S
EKMH401VSN221MQ45S
advertisement
Manufacturer No:
EKMH401VSN221MQ45S
HK JDW NO:
856-EKMH401VSN221MQ45S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMH 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.07A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH401VSN221MQ45S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KMH
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.13Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.07A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.07A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5301A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm