  • EKMH351VNN151MQ30S
EKMH351VNN151MQ30S
advertisement
Manufacturer No:
EKMH351VNN151MQ30S
HK JDW NO:
856-EKMH351VNN151MQ30S
Description:
KMH 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 830mA 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH351VNN151MQ30S
  • Tolerance
    ±20%
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.658Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    830mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    830mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1869A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • Length
    30mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm