  • EKMG500EMC221MJC5S
EKMG500EMC221MJC5S
advertisement
Manufacturer No:
EKMG500EMC221MJC5S
HK JDW NO:
856-EKMG500EMC221MJC5S
Description:
KMG 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 300mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKMG500EMC221MJC5S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    KMG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    300mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    450mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm