  • EGXF630ELL621ML20S
EGXF630ELL621ML20S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF630ELL621ML20S
HK JDW NO:
856-EGXF630ELL621ML20S
Description:
GXF 620μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 354
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGXF630ELL621ML20S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    620μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    62mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    978mA @ 120Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm