  • EGXF251ELL131MU40S
EGXF251ELL131MU40S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF251ELL131MU40S
HK JDW NO:
856-EGXF251ELL131MU40S
Description:
GXF 130μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.571Dia 14.50mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10429
Step5Bar-code shipping tag
EGXF251ELL131MU40S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    GXF
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    130μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    787.5mA @ 120Hz
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm