  • EGXF101ELL621ML40S
EGXF101ELL621ML40S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF101ELL621ML40S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGXF101ELL621ML40S
Package:
Radial, Can
Description:
GXF 620μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGXF101ELL621ML40S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GXF
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    620μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    32mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.992A @ 120Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm