  • EGXE800ELL470MJC5S
EGXE800ELL470MJC5S
advertisement
Manufacturer No:
EGXE800ELL470MJC5S
HK JDW NO:
856-EGXE800ELL470MJC5S
Description:
GXE 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 480mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1487
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGXE800ELL470MJC5S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    GXE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    480mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    800mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    192mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    480mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm