  • EGXE160ELL222ML25S
EGXE160ELL222ML25S
advertisement
Manufacturer No:
EGXE160ELL222ML25S
HK JDW NO:
856-EGXE160ELL222ML25S
Description:
GXE 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.62A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 705
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGXE160ELL222ML25S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    GXE
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2200μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    1.62A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    31mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.215A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.62A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm