  • EGPD500ELL272ML40H
EGPD500ELL272ML40H
advertisement
Manufacturer No:
EGPD500ELL272ML40H
HK JDW NO:
856-EGPD500ELL272ML40H
Description:
GPD 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.42A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGPD500ELL272ML40H
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Series
    GPD
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    3.42A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.4475A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.93A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm