  • EGPD350ELL332MU35H
EGPD350ELL332MU35H
advertisement
Manufacturer No:
EGPD350ELL332MU35H
HK JDW NO:
856-EGPD350ELL332MU35H
Description:
GPD 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.36A 0.571Dia 14.50mm -40°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGPD350ELL332MU35H
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Series
    GPD
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    3.36A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.065A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.42A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    14.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm