  • EGPD101ELL301MU25H
EGPD101ELL301MU25H
advertisement
Manufacturer No:
EGPD101ELL301MU25H
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGPD101ELL301MU25H
Package:
Radial, Can
Description:
GPD 300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.571Dia 14.50mm -40°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGPD101ELL301MU25H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GPD
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    300μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    58mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    2.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.15A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    14.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm