  • EFR32MG1P233F256GM48-C0R
EFR32MG1P233F256GM48-C0R
advertisement
Manufacturer No:
EFR32MG1P233F256GM48-C0R
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFR32MG1P233F256GM48-C0R
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFR32MG1P233F256GM48-C0R Overview
48-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. Surface Mount is used to mount the RF transceiver's mounting.Initially, it emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency and a high degree of reliability.Advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability.There are 48 pins on the transceiver RF circuit board.The RF transceiver is a kind of the well-known Mighty Gecko series of products.RF transceiver operates on the basis of the frequency of 2.4GHz.
EFR32MG1P233F256GM48-C0R Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
48 pins
Mighty Gecko series
EFR32MG1P233F256GM48-C0R Applications
There are a lot of Silicon Labs EFR32MG1P233F256GM48-C0R RF Transceiver ICs applications.
  • Industrial Controls
  • POS Terminals
  • Health and Fitness
  • Security Systems
  • Low-power IoT applications
  • Location and Asset Tracking
  • Consumer Electronics
  • Transmit
  • Internet of Things (IoT)
Step5Bar-code shipping tag
EFR32MG1P233F256GM48-C0R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Protocol
    Bluetooth v4.0, Zigbee®
  • Power - Output
    19dBm
  • RF Family/Standard
    802.15.4, Bluetooth
  • Sensitivity
    -121dBm
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, SPI, UART
  • Current - Receiving
    7.6mA~9.8mA
  • Current - Transmitting
    8.2mA~126.7mA
  • Modulation
    2FSK, 4FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK
  • GPIO
    28
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Mighty Gecko
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    48
  • Type
    TxRx + MCU
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.85V~3.8V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz