  • EFM32ZG210F16-QFN32T
EFM32ZG210F16-QFN32T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32ZG210F16-QFN32T
HK JDW NO:
715-EFM32ZG210F16-QFN32T
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Zero Gecko Series 32 Pin 24MHz 32-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFM32ZG210F16-QFN32T Overview
In a 32-VQFN Exposed Pad package, the MCU is available. A total of 24 I/Os are on the Microcontroller. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. The Zero Gecko series includes this electrical component. The electronic part has a program memory size of 16KB 16K x 8. The ARM® Cortex®-M0+ Core Processor powers the device and is one of its key features. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. This MCU is implemented with 16kB memory. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 24MHz. On the chip, 32 pins are accessible. A total of 2 timers/counters are included in the package. There is an integrated ARM core architecture in it. A total of 4 ADC channels are present in this device.
EFM32ZG210F16-QFN32T Features
32-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
EFM32ZG210F16-QFN32T Applications
There are a lot of Silicon Labs EFM32ZG210F16-QFN32T Microcontroller applications.
  • Broadband technology
  • DCS control intelligent sensor
  • Smart instruments
  • Blood pressure monitors
  • Measuring revolving objects
  • Virtual reality VR robots
  • Microwave ovens
  • Dialysis machines
  • Information appliances
  • Vacuum cleaners
Step5Bar-code shipping tag
EFM32ZG210F16-QFN32T
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    Zero Gecko
  • Pbfree Code
  • Frequency
    24MHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    16kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V