  • EFM32WG390F128-BGA112
EFM32WG390F128-BGA112
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG390F128-BGA112
HK JDW NO:
715-EFM32WG390F128-BGA112
Package:
BGA
Description:
Microcontroller 112 Pin 48MHz 3V BGA
Quantity:
In Stock : 13281
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG390F128-BGA112
    Select All
  • Address Bus Width
    28
  • ROM (words)
    131072
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    86
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of GPIO
    87
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    112
  • Published
    2013
  • Number of Terminations
    112
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    86
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    48MHz